Robotik Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Op. Dr. Fatih Kemal Doğan, Mersin’de robotik diz protezi alanında tanınmış ve yüksek başarılı sonuçlara imza atan bir profesyoneldir. Robotik diz protezi ameliyatının özellikle son beş yıldır popüler hale geldiği düşünüldüğünde bu konuda pek çok soru işaretiniz olması son derece normal. Bu içerikte de bu soru işaretlerine yanıt bulmaya çalışacağız. Ayrıca bir uzmandan görüş almak ve tedavi sürecine hemen başlamak isterseniz Op. Dr. Fatih Kemal Doğan ile iletişime geçebilirsiniz. Peki, robotik diz protezi ameliyatı nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim.

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

Robotik diz protezi ameliyatı, medikal alanda kullanılmak üzere özel bir teknoloji ile üretilen robot ve bilgisayarların yardımı ile gerçekleştirilen, implant yerleştirme süreçlerini de kapsayan cerrahi sürece verilen isimdir. Robotik diz protezi ameliyatı, diz için gerçekleştirilen cerrahi prosedürün çok daha hassas ölçümler sayesinde daha doğru şekilde tamamlanmasını amaçlar. Robot ve bilgisayarlar, cerrahlar tarafından kullanılır ve tüm süreç cerrahınızın kontrolü altında ilerler.

Robotik diz protezi ameliyatındaki temel amaç, ameliyat sırasında yerleştirilecek olan implantın matematiksel ölçümler çerçevesinde tam olarak hesaplandığı yere koyulabilmesidir. Robotik sistemleri kullanımında her hastaya ve kıkırdak dokuya özel olarak bir implant üretimi gerçekleştirilir. Dizinizin protezinin uygulanması süreci içerisinde Op. Dr. Fatih Kemal Doğan en yüksek teknolojiye sahip olan NAVIO Robotik Cerrahi Sistemi’ni kullanır.

Robotik diz protezi ameliyatı, kimi zaman daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz fakat çeşitli komplikasyonlara sebep olan geleneksel protez tedavinizin telafi edilmesi için de gerçekleştirilebilir. Bu durum da protezin ismini robotik revizyon diz protezi ameliyatı olarak değiştirilmesine sebep olur. Dr. Doğan, bu tip bir durumda karşılaşan hastaları de tanı ve tedavi için kliniğinde ağırlamaktadır.

Robotik Diz Protez Cerrahisinin Aşamaları Nelerdir?

Diz bölgesi ile ilgili şikayetleriniz çerçevesinde Dr. Doğan’ın kliniğine geldiğinizde ve Doğan’ın muayene süreci tamamlandığında, robotik diz protez cerrahisinin doku ve anatomiye özel olarak tedavi planı şekillendirme süreci başlar.

NAIVO sistemini kullanan doktorunuz tomografi gereksinimini ortadan kaldırır. Kısacası genel olarak diz ve bacağınızın durumunu anlamak için doktor sizi radyasyona maruz bırakmaz. Yeni nesil ölçüm ve analiz araçları ile doğruluk oranı çok yüksek olan 3D modellemeler gerçekleştirilir. Bilgisayar programının üst düzey analizi ve matematiksel dehası ile doktorunuzun yüksek düzey eğitim ve deneyimi bir araya gelir ve yalnızca size özel bir tedavi sürecinin planlanması mümkün hale gelir.

Gelişmiş algoritma, kemik kesilerinin kalınlığı, bağ dengesi, implantın boyutunun uygunluğu ya da implantın yerleştirme açısı ile ilgili planlamaların yapılması konusunda cerrahınıza profesyonel destek sağlar. Bütün bunlar implantın robotik cerrahi teknolojisi ile tam olarak gerekli yere yerleştirilmesini mümkün hale getirir.

Bilgisayar üzerinden cerrah, prosedür boyunca kemiklerin pozisyonunu inceleme şansı elde ederler. Bunun için çeşitli bölgelere array adı verilen cihazlar yerleştirilir. Sürecin tamamı yüksek teknolojiye sahip cihazlar ile tamamlanır. Son derece küçük olan nokta atışı kesikler ile implantın yerleştirilmesi mümkün hale gelir. Bu da protez cerrahisinin çok daha hızlı bir şekilde iyileşmeyi desteklemesi ve enfeksiyon ihtimalinin minimize edilmesi anlamına gelmektedir.

Robotik Diz Protezi Yaptırmalı Mıyım?

Dizde kireçlenme şikayeti, gündelik yaşam akışınızı çok yüksek oranda etkileyecek kadar büyük bir problemdir. Bu şikayet diz ekleminizi hareket ettirdiğinizde karşılaşacağınız güçlü ve yoğun acı ile sürer. Bu durum ise sizin yürüme gibi diğer gündelik ihtiyaçlarınızı tek başınıza yerine getirme fonksiyonlarınızda sorunlar yaşamanıza sebep olur. Geleneksel protez tedavisini tercih ettiğinizde;

  1. Tedavinin sunduğu çözümün ömrünün sınırlı olduğunu fark edeceksiniz. Protezler, maksimum 15 ile 20 yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Dahası, yeterince gelişmiş ekipmanların protez tedavisi için kullanılmaması, doğru lokasyonun bulunmasını engeller ve bu durumda bu kullanım ömrünün çok daha kısa olmasına da sebep olabilir.
  2. Tedavinin yeterince ‘’doğal diz hissi’’ yaratmadığını fark edeceksiniz. Bu da tedavi sonrası gündelik yaşam rutininizde yeterince konforlu hissetmemenize, yeterince rahat şekilde hareket edememenize ve kendinizi özgür hissedememenize sebep olacak.
  3. Dahası, robotik diz protezini tercih etmediğinizde, operasyon sonrası iyileşme sürecinin çok uzun, ağrılı olması durumu ile karşı karşıya kalacaksınız. Robotik tedavide ise kesikler daha küçük, enfeksiyon ihtimali daha düşük ve iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Bu da çok daha kolay bir şekilde normal yaşam rutininize dönme olanağını size sunar. Robotik diz protezi sürecinden yalnızca bir gün sonra yürümeye başlayan çok sayıda hastanın olduğunu söylemek mümkün.
  4. Op. Dr. Fatih Kemal Doğan’ın tercih ettiği Robotik Cerrahi Sistemi, prosedür süreci içerisinde tomografi zorunluluğunu ortadan kaldırır. Bu da radyasyon maruziyetini minimuma indirerek gerçekleştirilen bir diz protezi anlamına gelmektedir. Elbette tüm bunlar sağlığınız için çok daha sağlıklı bir cerrahi prosedürü tercih etmeniz anlamına gelecektir.
Leave a Comment