Mersin Ortopedi Artroskopik Dirsek Cerrahisi

Mersin Ortopedi Artroskopik Dirsek Cerrahisi alanında başarılı ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarla ülke genelinde ilk sırada yer almaktadır. Eklem içi müdahalelerin kameralı sistemlerle gerçekleştirilmesi anlamına gelen bu cerrahi yöntem oldukça dikkat ve uzmanlık isteyen bir metottur.

Artroskopik dirsek cerrahisi, dirsek içi cerrahi girişimlerde son dönemde oldukça sık kullanılmakta olan operasyon tekniğidir. Dirsek eklemi için özel olarak geliştirilen aparatlar ve cerrahların uzmanlığı sayesinde konforlu ve başarılı cerrahi girişimler yapılabilmektedir. Bu yöntemle gerçekleştirilen dirsek cerrahisi ameliyatlarında hastanın iyileşme ve hastanede kalma süreci de klasik dirsek cerrahisi operasyonlarına kıyasla haddinden fazla kısalmaktadır. Bazı operasyonlar sonrasında hasta kendine geldikten yaklaşık 1 -2 saat içinde ve aynı gün hastaneden taburcu edilmektedir.

Artroskopik Dirsek Cerrahisi İle Müdahale Edilen Rahatsızlıklar

Artroskopik dirsek cerrahisi ile müdahale edilen rahatsızlıkların en başında kireçlenmeye dayalı olan rahatsızlıklar başta olmak üzere eklem faresinin çıkarılması, yumuşak doku hasarlarının onarılması, sinevioktomi ve eklem kapsülünde gevşetme gibi dirsek içi lezyonlar tedavi edilebilmektedir. Ayrıca mikro kırık yöntemi olarak da adlandırılan kemikte minimal düzeyde delikler açmak suretiyle kanlanmasına olanak sağlamak üzere uygulanan bu yöntemle kıkırdak kaybı olan alanda kıkırdak oluşması amacıyla yapılan işlemler de gerçekleştirilir.

Mersin Ortopedi Cerrahları Artroskopik Dirsek Cerrahisine Neden Gerek Duyar

Mersin ortopedi cerrahları artroskopik dirsek cerrahisine neden gerek duyar? Şeklindeki bir sorunun cevabı operasyonun kendi iyileşme süreci tarafından verilmektedir. Ameliyat sırasında açılan minimal büyüklükteki delikler için çoğu zaman dikiş dahi gerekmez. Bu sayede doğru ve iyi bir pansumanla çok kısa sürede kapanır.

Hastanın ameliyattan sonra hastanede kalış süresi çok kısadır. Evde geçirdiği nekahet döneminde de hareketleri minimum oranda ve çoğunluğu psikolojik olarak kısıtlanır. Bu tür operasyonlarda hastanın konforu ve iyileşme hızı çok yüksek olmakla birlikte cerrahlar açısından düşünüldüğünde zor ve uğraştırıcı bir işlemdir. Hatta bazı ortopedi cerrahlar bu alanda henüz varlık gösterememişlerdir.

Artroskopik Dirsek Cerrahisini Kimler Yapabilir?

Artroskopik dirsek cerrahisi yapabilmek için ilk olarak Ortopedi ve travmatoloji cerrahı olmak gerekir. Daha sonra artroskopik cerrahi alanında uzmanlaşmış olmak ve bu alanda ameliyatlar yapmayı tercih etmek gibi kriterlere de sahip olmak elbette artı değerler olarak kategorize edilir.

Atroskobik cerrahi yöntemi ile dirsek eklemlerindeki rahatsızlıklara müdahale edebilmek için bu alanda uzman olarak yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir. Mersin Ortopedi cerrahlarının yeni teknolojilere ayak uydurma konusunda gayretleri tıp camiası tarafından da büyük takdirle karşılanmaktadır.

Artroskopik Dirsek Cerrahisi Mersin Ortopedi Hastanelerinde Yapılır Mı?

Artroskopik dirsek cerrahisi Mersin Ortopedi hastanelerinde eğer bu yetkinlikte bir ortopedi ve travmatoloji cerrahı varsa ve Artroskopik ekipmanlar mevcutsa elbette yapılabilmektedir.  Bu cerrahi işlemin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan koşulların başında bu alanda uzmanlığı olan hekim ve ekipmanlar gelmektedir. Aynı zamanda bu tür ameliyatlarda tecrübeli olan ameliyathane ekibi de ameliyatın başarılı olarak gerçekleşmesinde çok fazla etkisi olan bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle devlet hastanelerinde eğer yeterli ekipman ve uzman personel varsa bu yönteme çok daha fazla ağırlık verilmektedir. Hem daha az masraflı hem de daha konforlu bir ameliyattır.

Artroskopik Dirsek Cerrahisi Ameliyatlarını Devlet Karşılıyor Mu?

Artroskopik dirsek cerrahisi ameliyatları herhangi bir estetik kaygı olmaksızın tamamen oluşan dirsek içinden kaynaklanan rahatsızlığın ve lezyonların giderilmesi amacıyla yapıldığı için devlet tarafından SGK kapsamına alınmıştır. Bazı hastanelerde hastaya ek ücret çıkarıldığı ve ya öğretim görevlisi farkı alındığı görülmektedir. Bu uygulama tamamen münferit uygulamalar olup devlet hastanelerinde tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Ancak tabi olunan SGK’nun ve ya özel sigorta kurumlarının karşılamakta olduğu ameliyatlar sınıfına girmemesi durumunda bu ameliyatlarda bazı ek ücret kalemleri ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde SGK kanunundaki tedavi prosedürlerinde değişikliğe gidildiği takdirde de bu ameliyatın bazı kısımlarının hasta tarafından karşılanması istenebilir.

Artroskopik Dirsek Cerrahisi Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Artroskopik dirsek cerrahisi, konusunda uzman olan bir cerrah tarafından yapıldığı takdirde riskleri ve komplikasyonları klasik dirsek cerrahisi ameliyatlarına göre oldukça minimalize edilmiş düzeye indirgenmiştir. Bu bağlamda değerlendirildiği takdirde ameliyat düşük riskli ameliyatlar sınıfında yer almaktadır.

Artroskopik ameliyat hazırlık aşamalarında diğer ameliyatlarda yapılan rutin testlerin hepsi yapılmaktadır. Bununla birlikte kan sulandırıcı ilaç kategorisinde bulunan ilaçların da ameliyata girmeden önce ve sonra kullanımı birkaç günlüğüne durdurulur. Kullanılan bazı ilaçlar midede hassasiyet yaratacağından mide duvarını koruyucu etkiye sahip ilaçlar kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci açık ameliyatlara göre çok kısa olduğundan hastanın normal hayatına dönmesi çok daha kısa sürmektedir. Hastanede kalma süresi de herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece en fazla 24 saattir. Yapılan pansumanın süresi de kısa ve daha az kapsamlıdır. Dikişler de kendiliğinden kaynamakta dikiş alma sürecine de girilmemektedir.

Ameliyat uzman olmayan bir cerrah tarafından yapıldığı takdirde meydana gelebilecek aksaklıkların geri dönüşleri için oldukça sıkıntılı süreçler yaşanabilir. Mersin ortopedi cerrahları içerinde bu operasyonu yapabilecek cerrahların sayısı ortalamanın çok üzerindedir.

Leave a Comment