Menisküs Artroskopi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Menisküs yırtığı artroskopi ameliyatı Ortopedi ve Travmatoloji kapsamında ve uzmanlığınca yapılmaktadır. İşbu operasyonu Mersin’de yaptırmak istiyorsanız, en başarılı menisküs yırtığı artroskopi ameliyatı için Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Fatih Kemal Doğan hizmetinizdedir.
Günümüzde gelişen ve değişen teknolojik imkanlarla birlikte tıp ve sağlık sektörü oldukça iyi bir konuma gelmiştir. Artık menisküs yırtığı artroskopi ameliyatı gibi operasyonlar kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak hiçbir zaman uzman ellerce yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu ameliyat için alanında iyi, başarılı ve sorularınıza cevap verebilecek, operasyon sonrasında gerekli destekleri sunabilecek tecrübeli bir Ortopedi ve Travmatoloji uzmanına danışmanız ve tedavi olmanız gerekmektedir. Bu riske atılabilecek bir konu asla değildir. Günümüzde önem arz eden menisküs ameliyatlarında artık açık olarak yapılan çeşitli cerrahi teknikler yerine Artroskopik cerrahi olarak adlandırılan kapalı cerrahi yöntemler başarıyla kullanılmaktadır. Bunun için doğru tercih Artroskopik’dir. Artroskopik minimal olarak sınıflandırılabilecek cerrahi bir operasyondur. Konuyla ilgili detaylı bilgileri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Fatih Kemal Doğan’dan istediğiniz her an alabilirsiniz.

Menisküs Artroskopi ile diz sorunlarından kurtulun

Menisküs Artroskopi tarihte ilk kez 1960 yılında uygulanmıştır. 1985 yılına kadar sorunu teşhis etmek amaçlı kullanılan Artroskopi, bu tarihten sonra gelişim göstermeye başlamıştır. Teknolojinin son derece gelişmesi ve elbette ki yaşanan tecrübe ve deneyimlerinde teknoloji ile birleşmesiyle beraber Artroskopi bugünkü mükemmel konumunu almıştır. Artık Artroskopi sadece teşhis değil, bir tedavi yöntemidir. Artroskopi aletinin gelişmesindeki önemli etkenlerden biri de kameralardaki çözünürlüklerin artmasıdır. Teknoloji ve tıp harika bir birliktelik sergilemektedir. Artroskopi işleminde tüm diz sorunlarının tanımlanması ve tedavi edilmesi süreçleri daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde artroskopi operasyonları en yoğun kullanılan ortopedik cerrahi operasyonların başında gelmektedir. Bir örnek vermek gerekirse, Amerika Birleşik Devletlerinde 1 yılda 2 milyona yakın kişi Artroskopi operasyonu geçirmektedir.

Menisküs Artroskopi’nin faydası yapılacak operasyondan sonra daha fazla görünmeye başlanmaktadır. Operasyon eklem açılmadan yapıldığı için fizik tedavi süreci daha erken başlar. Bu durum sürecin daha hızlı tamamlanmasına sebebiyet vermektedir. Menisküs Artroskopi operasyonunun sonrasında hastanın ağrı duyma olasılığı açık olarak yapılan cerrahi operasyonlara göre çok daha azdır. Menisküs Artroskopi operasyonu geçiren bir hasta çok çabuk iyileşmektedir. Hasta menisküs Artroskopi operasyonu sonrasında aktif yaşamına hızlı bir şekilde geri dönebilmektedir. Özellikle spor yapanların ve lisanslı sporcuların yaptıkları sporlara geri dönme süreci oldukça hızlı gerçekleşmektedir. Operasyon sonrasındaki sürecin gidişi ve ne kadar zaman içerisinde toparlanılacağı gibi konularla ilgili detaylı bilgi edinmek için Mersin’de Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Fatih Kemal Doğan’a birebir danışabilirler. Menisküs Artroskopi’nin tüm süreciyle ilgili bilgiler hastaya ve hasta yakınlarına detaylı bir şekilde iletilecektir.

Menisküs Artroskopi sonrasında egzersiz programı

Menisküs Artroskopi operasyonu sonrasında yeterli bir eksersiz programı uygulanmalıdır. Bu program doktorunuz tarafından size verilecektir. Eksersiz programının uygulanması Menisküs Artroskopi operasyonu geçirmiş hastalar için çok daha kolaydır. Açık yapılacak girişimlerde ise bu daha zor olacaktır. Bunun için en iyi yöntem doktor tarafından hastaya iletilecektir. Menisküs Artroskopi operasyonunda enfeksiyon riski neredeyse yok denecek kadar azdır. Bahsi geçen tüm bu nedenlerden dolayı Menisküs Artroskopi rahat bir operasyondur.

Menisküs Artroskopi ameliyatı sonrasında yapılacak olan fizik tedavi programı daha çabuk iyileşmek için oldukça önem arz etmektedir. Dize kuvvet ve hareket kazandırmak için düzenli egzersiz yapılması şarttır. Bu egzersiz planı doktor tarafından verilecektir. Başka kaynaklardan gördüğünüz veya uygulayacağınız egzersizler olumsuz sonuçlara neden olabilir. Güvenilir bir şekilde iyileşmeyi tamamlamak istiyorsanız ortopedi cerrahınızın veya fizyoterapistinizin size önerdiği egzersiz programı dışına çıkmamalısınız.

Leave a Comment